Ławeczka Anioł
Jelenia Góra jest największym miastem w granicach Euroregionu NYSA i z tego względu mamy też pewne możliwości, a trochę i obowiązki, żeby promować działalność innych samorządów, jeśli dadzą nam ku temu okazję – powiedział Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry, ale też wiceprezydent Euroregionu. - Moją i nie tylko moją uwagę zwrócił interesujący pomysł na promocję prowadzoną przez Zawidów. To niewielkie miasteczko ma herb, na którym widnieje Archanioł Michał i ta postać stała się kanwą promocji, której różne wątki prowadzone są już od dwóch lat.
Pojawiło się logo z aniołem, znaczki pocztowe personalizowane (cała zresztą seria, o wartości symbolicznej 2, 3 i 5… serafinów (!), bajki dla dzieci przedszkolnych, konkursy dla uczniów szkół podstawowych, itp. Kartki świąteczne - wielkanocne i bożonarodzeniowe - projektowane indywidualnie zawierają „anielskie” symbole, rysunki do kolorowania dla najmłodszych też nawiązują do „anielskiej” symboliki Zawidowa.
- O ile postaci anielskie są w miarę powszechnie używane w rozmaitym zdobnictwie, to Zawidów potratował tę sprawę inaczej, szerzej – wyjaśnia J. Łużniak swoje zainteresowanie popularyzacją idei promocji miasteczka. – I to mnie zachęciło do wsparcia tamtejszych inicjatyw. Jednym z ogłoszonych tam ostatnio konkursów (właśnie na czas wakacji) jest kierowane do wszystkich mieszkańców Euroregionu NYSA, ale i wszystkich innych zaproszenie, by na adres internetowy Zawidowa przesyłali wykonane przez siebie zdjęcia postaci aniołów, które napotkają w trakcie swoich wakacyjnych wędrówek. Takie rzeźby czy obrazy można spotkać przede wszystkim w kościołach, ale też w „świeckich” miejscach. Właśnie w Jeleniej Górze mamy taki przykład. Jeden z pomników w naszym Parku Zdrojowym – to postać patrona Zawidowa, Archanioł Michał walczący ze smokiem. Można więc powiedzieć, że Jelenia Góra w pewien sposób związana jest z symbolicznym patronem Zawidowa. A że anioły w ogóle są symbolem posłańców, więc są też opiekunami listonoszy, symbolicznymi opiekunami ludzi, itp. zachęcam do wzięcia udziału w tym konkursie, ogłoszonym przez Zawidów. Deklaruję, że przekażę nagrodę do puli nagród przygotowywanych przez Zawidów dla Jeleniogórzanina, który zostanie najwyżej oceniony w zawidowskim konkursie. Zaproszę też inne gminy Euroregionu NYSA do wsparcia tej inicjatywy, łączącej elementy lokalnej historii z wartościową zabawą i dobrą rywalizacją.
- Mam sporo satysfakcji – powiedział. J. Łużniak – że jeleniogórzanie już wcześniej włączyli się w realne działania promocyjne Zawidowa, m.in. projektując wspomniane kartki czy znaczki, a ostatnio plastyk młodego pokolenia, Marcin Znamienkiewicz, nauczyciel w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych został poproszony o przygotowanie projektu rzeźbionej, drewnianej ławeczki z figurą anioła. I z tego co wiem, jego projekt został uznany za na tyle interesujący, iż animatorzy promocji Zawidowa będą się starać o środki, by mógł efektowne zaistnieć. To wszystko jest dowodem na najbardziej wartościową integrację społeczną, budującą naszą wspólną tożsamość.
- Nasz konkurs – powiedział Agnieszka Roczon z UM w Zawidowie – będzie przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy „wakacyjny” kończy się 20.09. (to znaczy do tego dnia przyjmujemy zdjęcia „anielskie”, a rozstrzygnięcie nastąpi 1 października. Dla tych, którzy później wyjeżdżają na urlopy, albo nie zdążą w I etapie organizujemy drugi. Zdjęcia przyjmujemy do 6 grudnia, a rozstrzygniemy ten etap 15 grudnia, żeby Święty Mikołaj miał szansę zdążyć naszymi upominkami dla laureatów jeszcze przed Wigilią. Mamy świadomość, że w tym czasie Poczta Polska ma nawał pracy, ale… skoro anioły są opiekunami listonoszy, to może wszystko się uda?
Na rysunku: wstępny projekt anielskiej ławeczki, autorstwa jeleniogórzanina, Marcina Znamienkiewicza. Tego samego, który przygotowuje jelonki dla Jeleniej Góry.
16 lipca 2019
List do Prezydenta
Mapa